Javatpoint Logo
Javatpoint Logo

Aptitude Odd Man Out and Series Test Paper 3


11) 8     8     12     24
36     (a)     (b)     (c)     (d)     (e)

Out of the following numbers which would come in place of (e)?

  1. 810
  2. 36
  3. 54
  4. 108

Answer: A

Explanation:

The series is * 1; * 1.5; * 2 and so on, therefore:

(a) = 36 X 1 36
(b) = 36 x 1.5 = 54
(c) = 54 X 2 = 108
(d) = 108 X 2.5 = 270
(e) = 270 X 3 = 810


12) Find the wrong number in the series, and then find the third number in the new series?
3, 5, 12, 38, 154, 914, 4634

  1. 1636
  2. 1222
  3. 1834
  4. 3312

Answer: C

Explanation:

The series is X * 1 + 2,
X * 1 + 2 i.e., 3 * 1 + 2 = 5,
X * 2 + 2 i.e., 5 * 2 + 2 = 12,
X * 3 + 2 i.e., 12 * 3 + 2 = 38
X * 4 + 2 i.e., 38 * 4 + 2 = 154
X * 5 + 2 i.e., 154 * 5 + 2 = 772

So, 914 is the wrong number.

Now, starting from 914

Second number = 914 X 1 + 2 = 916

Third number = 916 X 2 + 2 = 1834

Therefore the third number in the new series is 1834.


13) Find the wrong number in the series, and then find the third number in the series that starts with the wrong number.
160, 80, 120, 180, 1050, 4725

  1. 60
  2. 90
  3. 3564
  4. 135

Answer: D

Explanation:

The series is Apti Odd Man Out and Series

180 is incorrect. In the series beginning with 180
Second number = 180 x Apti Odd Man Out and Series= 90
Third number = 90 x Apti Odd Man Out and Series= 135


14) Find out the wrong number in the series, and taking this wrong number as the first term of the second series and following the same logic find out the fourth term of the second series.
8, 4, 4, 6, 12, 28, 90

  1. 18
  2. 42
  3. 21
  4. 24

Answer: C

Explanation:

The given series is *Apti Odd Man Out and Series,*1,*1 Apti Odd Man Out and Series,*2,*2 Apti Odd Man Out and Series,*3,

8*0.5=4

4*1= 4

4*1.5=6

6*2=12

12*2.5= 30

So, 28 is a wrong number. The new series begins with 28.
So, the second number = 28 x Apti Odd Man Out and Series= 14

The third number = 14 x 1 = 14
The fourth number = 14 x 1 Apti Odd Man Out and Series= 21


15) Find out the wrong number in the series, and taking this wrong number as the first term of the second series formed, following the same logic, find out the fourth term of the second series. 6, 8, 10, 42, 146, 770, 4578

  1. 868
  2. 8872
  3. 858
  4. 882

Answer: D

Explanation:

The given series is based on the following pattern:

6 * 1 + 1 * 2 = 8

8 * 2 - 2 * 3 = 10

10 * 3 + 3 * 4 = 42

42 * 4 - 4 * 5 = 148

148 * 5 + 5 * 6 = 770

770 * 6 - 6 * 7 = 4578

Starting with the wrong number 146, we get

The second number = 146 * 1 + 1 * 2 = 148

The third number = 148 * 2 - 2 * 3 = 290

The fourth number = 290 * 3 + 3 * 4 = 882.


Aptitude Odd Man Out and Series Test Paper 1
Aptitude Odd Man Out and Series Test Paper 2
Odd Man Out and Series Concepts





Please Share

facebook twitter google plus pinterest

Learn Latest Tutorials


B.Tech / MCA